Με βάση την αρχή ότι, ο τοπογράφος αποτυπώνει την πραγματική κατάσταση του εδάφους, κατά την αποτύπωση, η απάντηση στο πρώτο ερώτημα είναι μονόδρομος, κατά την άποψή μου. Έχω δει, βέβαια, πάρα πολλά τδ τα οποία δεν απέδιδαν την πραγματική κατάσταση του εδάφους αλλά, όλοι γνωρίζουμε ότι, και στις υπόλοιπες κατηγορίες επιστημόνων θα βρούμε ορισμένους που δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους.

Προσωπικά, δεν δέχομαι πίεση από κανένα είτε πελάτη είτε συμβ/φο για να "αλλοιώσω" ένα τδ αλλά αυτή η θέση είναι και συνάρτηση πολλών παραγόντων που σε ένα νέο ΑΤΜ πιθανά να μην συντρέχουν.

Το θέμα της κάθετης φαντάσου το σαν μία απλή σύμβαση, όπως πολύ σωστά λέει ο GRTOPO. Σε κάθε τμήμα της κάθετης μπορείς να βάλεις όση δόμηση θέλουν τα εμπλεκόμενα μέρη. Έχω δει και περίπτωση μεγάλου οικοπέδου σε μεγάλο δήμο της Αττικής, στο οποίο, αυτός που το πήρε αντιπαροχή, συνέστησε κάθετη με συγκεκριμένο (μικρό) ποσοστό της δόμησης και στο μεν μεγάλο τμήμα έκτισε τη συνηθισμένη πολυκατοικία, στην οποία έδωσε την αντιπαροχή, και πούλησε το μικρό τμήμα σε ιδιώτη που ήδη γνώριζε, ο οποίος του είχε ζητήσει οικόπεδο για να κτίσει τη μονοκατοικία του !!!